Festivalul Medieval Oradea, unul dintre cele mai mari din Europa, va avea loc în perioada 4 – 7 iulie, în Cetatea Oradea

Divertisment

Festivalul Medieval Oradea, unul dintre cele mai mari din Europa, va avea loc în perioada 4 – 7 iulie, în Cetatea Oradea, fiind organizat de Asociaţia pentru Promovarea Turismului din Oradea şi Regiune (APTOR – Visit Oradea) şi Primăria Oradea.

Potrivit programului oferit de directorul APTOR, Alex Chira, ceremonia de deschidere se va desfăşura joi seară, de la ora 18, în Piaţa Unirii, cu o paradă a coifurilor şi prezentarea cavalerilor, muzică medievală şi spectacol cu spadasini.

Programul deosebit de bogat al festivalului va continua în următoarele trei zile în Cetatea Oradea care devine o reşedinţă pentru tabere de meşteri, cavaleri, domniţe, menestreli, îmblânzitori de foc, un spaţiu deschis pentru bătălii aprige şi turniruri nobile.

Sunt invitaţi peste 600 de luptători şi personaje medievale din nouă ţări pentru a participa la turniruri călare cu lance balsa şi competiţii internaţionale sau spectacole cu foc. Bihorenii şi oaspeţii oraşului se vor putea bucura şi de o serie de concerte live în aer liber, atât la scena mare, cât şi în şanţul cetăţii sau în curtea interioară.

Printre invitaţi îşi vor da concursul trupele Grimus, Subcarpaţi şi interpretul Radu Almăşan, solistul trupei Bosquito. Vor mai concerta: Dafina, Elektro Instinct, Holloenek, Krak, Viatores Festiv, Veridi Venti, Peregrinii, Baghatur şi Toboşarii din Visegrad.

Arena de luptă din şanţul cetăţii va găzdui vineri un antrenament călare, show cu stegarii medievali, jocurile regale ale caselor nobiliare, iar după amiază, o competiţie nobiliară de tir cu arcul, competiţia nobiliară a scutierilor – TAP fight, concertul Holloenek, urmat în orele serii de jocuri vânătoreşti, concert Viatores Festivi, Golden Gryphon Tournament. De la ora 21, timp de o oră, se va derula o etapă din Campionatul de turnir călare, iar de la ora 22, o oră, va avea loc o bătălie de noapte.

În cele trei zile, în Zona copiilor din şanţul cetăţii, micuţii şi însoţitorii lor vor avea parte de evenimente special organizate pentru ei, pe tot parcursul zilei: tactici de luptă pentru copii, iniţiere în arta Zânelor Silvane, plimbare pe picioroange, teatru de păpuşi, turnamentul cavaleresc pentru copii, atelier de dans, jonglerii cu clovnul Fabio şi momente de magie cu magicianul Capistro. De asemenea, copiii vor putea participa la concursul de tras cu arbaleta, la o demonstraţie cu păsări de pradă şi demonstraţie de lupte cavalereşti.

În Taverna Medievală sunt organizate alte evenimente pentru adulţi, cum ar fi jocuri de societate, bătaie cu saci, jocuri de societate – şah, dame, concurs de tras sfoara 5 vs. 5, concerte şi spectacol cu foc, la lăsarea nopţii.

În Curtea Interioară a Cetăţii va avea loc întâlnirea cu Cavalerii Teutoni, primii cavaleri români care participă la un turnir internaţional, o demonstraţie de mânuire a tobelor cu Toboşarii din Visegrad, prezentarea stilului de luptă tip Buhurt şi altele.

Aleea meşteşugarilor va fi cu siguranţă una de mare atractivitate pentru că sunt amenajate 13 ateliere pentru prezentarea diferitelor meşteşuguri: turnătoria de bronz, fierăria din Toledo, tâmplăria, maestrul sticlar. Vizitatorii festivalului vor putea asista la demonstraţii practice în atelierele de pielărie, olărie, ţesătorie, pâslărie, de bătut monede, de făcut arcuri şi chiar a unui scrib medieval.

Programul Festivalului Medieval Oradea va continua sâmbătă şi duminică, începând cu ora 10, cu alte manifestări, pe durata, în general, a câte unei ore, până la ora 23. Sâmbătă, cei interesaţi vor putea vedea o competiţie nobiliară de tir cu arcul şi arbaletă sau una cu scut şi spadă ori cu spadă lungă, un spectacol cu toboşari, o paradă a modei, lupte judiciare şi pedepse, luptă călare cu toţi cavalerii, dar şi o bătălie mare.

Duminică sunt programate Campionatul Internaţional de TAP-fight, finala Golden Gryphon Tournament şi finala Campionatului de Turnir Călare, cu înmânarea premiilor şi închiderea taberelor medievale.

Festivalul medieval din acest an se va încheia în timpul serii cu două concerte la scena mare. Primul, de la ora 20, va fi susţinut de tânăra Dafina, un muzician şi artist vizual din Oradea, pasionată de ukulele şi muzica indie-pop, într-un duo acustic, alături de chitaristul Toma Emanuel Ioan. De la ora 21, solistul trupei Bosquito, Radu Almăşan, va interpreta mai multe piese de pe primul său album solo, „Taj Mahal”, dar şi piese de rock latin.

JOI, 4 IULIE
Piața Unirii

18:00 Ceremonia de deschidere – Parada coifurilor și prezentarea cavalerilor; muzică medievală și spectacol cu spadasini; parada modei.

VINERI, 5 IULIE
Cetatea Oradea

Main stage
19:30 – 20:30 – Concert Elektro Instinct – concert rock alternativ
21:00 – 22:00 – Concert Grimus
22:00 – 23:00 – The Fuel Girls UK – spectacol de acrobații, dans, efecte pirotehnice

Șanțul Cetății – Arena de luptă
10:00 – 12:00 – Antrenament călare
12:00 – 14:00 – Jocurile Regale ale caselor nobiliare
15:00 – 16:00 – Competiție nobiliară de tir cu arcul
16:00 – 17:00 – Competiția nobiliară a scutierilor – TAP fight
17:00 – 18:00 – Concert Holloenek
18:00 – 19:00 – Jocuri vânătorești
19:00 – 20:00 – Concert Viatores Festivi
20:00 – 21:00 – Golden Gryphon Tournament
21:00 – 22:00 – Campionat de turnir călare
22:15 – 23:00 – Bătălie de noapte

Șanțul Cetății – Zona copiilor
10:00 – Descântec de zburător – Zânele Silvanei
11:00 – Tactici de luptă pentru copii – D.T.K.H
12:00 – Inițiere în arta Zânelor Silvane
14:00 – Plimbare pe picioroange
14:30 – Teatru de păpuși
15:00 – Turnamentul cavaleresc pentru copii
15:30 – Artiști levitatori, pictură pe scuturi, concert medieval Viatores Festivi & Krak
16:00 – Concert muzica medievală Veridi Venti
16:30 – Atelier de dans – Zânele Silvanei
17:00 – Jonglerii cu Clovnul Fabio
17:30 – Dans medieval – Ordinul Cavalerilor de Mediaș
18:00 – Magii pentru copii cu Magicianul Capistro
18:30 – Concurs de tras cu arbaleta, concert de muzică medievală Veridi Venti
19:30 – Demonstrație cu păsări de pradă – Societas Falconis
20:00 – Concert Peregrinii
20:30 – Zânele și forța lor tămăduitoare – Zânele Silvanei
21:00 – Demonstrație de lupte cavalerești – Ordinul cavalerilor de Mediaș

Taverna Medievală
12:00 – Concert Peregrinii
12:30 – Jocuri de societate cu Anacronism
13:00 – Jonglerii cu Clovnul Fabio
13:30 – Tir cu arcul – Anacronism
15:00 – Concert Baghatur
15:30 – Răfuială în tavernă – bătaie cu saci
16:00 – Jocuri de societate – șah, dame
17:00 – Înrolare la Cruciadă – George Carolus Rex & Krak
17:30 – Tir cu arcul – Anacronism
18:00 – Jonglerii cu Clovnul Igor
18:30 – Campionatul răfuielilor – concurs de tras sfoara 5 vs. 5
20:00 – Concert Veridi Venti
20:30 – Păsări de pradă – Societas Falconis
21:00 – Răfuială în taverna – Anacronism și clovnul Igor
21:30 – Concert Holloenek
22:00 – Spectacol cu foc – Solomonarii

Curtea Interioară a Cetății
14:00 – Concert Veridi Venti
14:30 – Demonstrație buhurt – Cavalerii Cetăților Bârsei
15:00 – Întâlnirea cu Cavalerii Teutoni: Primii cavaleri români care participă la un turnir internațional; concert Holloenek
16:00 – Jonglerii cu Clovnul Igor
17:00 – Demonstrație de mânuire a tobelor – Toboșarii din Visegrad
18:00 – Demonstrație de luptă – Erdelyi szabad karavan – concert Baghatur
19:00 – Prezentare stil de luptă tip Buhurt – Compania dragonului
20:00 – Concert Holloenek & Krak
21:00 – Jonglerii cu Clovnul Fabio

Șantul Cetății – Aleea meșteșugarilor
12:00 – Turnătoria de bronz – Prezentarea meșteșugului – HU
12:30 – Fierăria – Prezentarea meșteșugului – HU
13:00 – Tâmplăria – Prezentarea meșteșugului – HU
13:30 – Maestrul sticlar – Prezentarea meșteșugului – HU
14:00 – Atelier de pielărie – Prezentarea meșteșugului – HU
14:30 – Atelier de olărie – Prezentarea meșteșugului – HU
15:00 – Atelier de țesătorie – Prezentarea mestesugului – HU
15:30 – Atelier de olărie – Prezentarea meșteșugului – RO
16:00 – Atelier de tâmplarie – Prezentarea meșteșugului – RO
16:30 – Fierăria – Prezentarea meșteșugului – RO
17:00 – Fierăria din Toledo – Prezentarea meșteșugului – RO
17:30 – Atelier pâslărie – Prezentarea meșteșugului – HU
18:00 – Atelier de bătut monede – Prezentarea meșteșugului – RO
18:30 – Atelier de făcut arcuri – Prezentarea meșteșugului – SK
19:00 – Scrib medieval – Prezentarea meșteșugului – SK

SÂMBĂTĂ, 6 IULIE
Cetatea Oradea

Main stage
19:00 – 21:00 – DJ LEKTRONIKUMUZ – Groove
21:00 – 22:00 – Concert Subcarpați

Șanțul Cetății – Arena de luptă
10:00 – 11:00 – Competiția nobiliară de tir cu arcul și arbaletă
11:00 – 12:00 – Competiție nobiliară cu scut și spadă
12:00 – 12:30 – Spectacol cu toboșari
12:30 – 13:30 – Competiția nobiliară cu spadă lungă
14:30 – 15:00 – Parada modei
15:00 – 16:00 – Lupte judiciare și pedepse
16:00 – 17:00 – Luptă călare cu toți cavalerii
17:00 – 18:00 – Bătălia mare
18:00 – 19:00 – Concert Holloenek
19:00 – 19:15 – Spectacol cu toboșari
19:15 – 21:00 – Golden Gryphon Tournament round 2 – Balsa
21:00 – 21:15 – Spectacol cu tobosari
21:15 – 22:00 – Turnir călare round 2
22:15 – 23:00 – Fire show – Walpurgis night – Fuel Girls

Șanțul Cetății – Zona copiilor
10:00 – Concert de muzică medievală – Veridi Venti
11:00 – Descântec de dragoste curată – Zânele Silvanei
12:00 – Tactici de luptă pentru copii – D.T.K.H
13:00 – Plimbare pe picioroange
13:30 – Atelier de dans – Zânele Silvanei
14:00 – Tir cu arcul – Anacronism
14:30 – Concert Peregrinii
15:00 – Concurs de tras cu arbaleta
15:30 – Jonglerii cu Clovnul Fabio
16:00 – Teatru de păpuși
16:30 – Atingerea zânelor – Descântec de putere – Zânele Silvanei
17:00 – Turnamentul cavaleresc pentru copii și spectacol de toboșari
18:00 – Artiști levitatori, pictură pe scuturi, concert Viatores Festivi & Veridi Venti
19:00 – Magii pentru copii cu Magicianul Capistro
19:30 – Legenda prințesei blestemate – Zânele Silvanei
20:00 – Demonstrație cu păsări de pradă – Societas Falconis
20:30 – Demonstrații lupte cavalerești – Ordinul Cavalerilor de Mediaș
21:00 – Jonglerii cu Clovnul Igor
21:30 – Jonglerii cu focul – Solomonarii

Taverna Medievală
12:00 – Concert Viatores Festivi
12:30 – Tir cu arcul – Anacronism
13:00 – Jonglerii cu Clovnul Fabio
13:30 – Demonstrație de tir cu arcul – Nokors
15:00 – Concert Baghatur
15:30 – Jonglerii cu Clovnul Igor
16:00 – Jocuri de societate – Anacronism
16:30 – Rafuiala in taverna – Jocul cu saci – Anacronism + concert Holloenek
17:00 – Concert Veridi Venti
18:00 – Jocuri de societate – Solomonarii
18:30 – “Fă ce zice popa nu ce face popa” – Predica de seară (Bishop Martin) & Krak
19:00 – Înrolarea la Cruciadă – George Carolus Rex
19:30 – Demonstrație de tir cu arcul – Nokors
20:00 – Răfuiala în tavernă – concurs de tras sfoara 5 vs. 5, concert Peregrinii
21:00 – Nobilul cel Bun și țăranii
21:30 – Spectacol cu foc – Solomonarii

Curtea Interioară a Cetății
11:00 – Concert de muzică medievală – Peregrinii
13:00 – Întâlnirea cu cavalerii Teutoni
14:00 – Concert de muzică medievală – Holloenek
15:00 – Concert de muzică medievală – Veridi Venti & Krak
16:00 – Demonstrație de lupte cu puști
17:00 – Jonglerii cu Clovnul Igor
18:00 – Jonglerii cu Clovnul Fabio & Baghatur
19:00 – Prezentare de arme și armuri – Cavalerii Cetății Bârsei & Concert Viatores Festivi
20:00 – Concert de muzică medievală – Holloenek
21:00 – Jonglerii cu Clovnul Krak
22:00 – Jonglerii cu Clovnul Fabio

Șantul Cetății – Aleea meșteșugarilor
12:00 – Turnătoria de bronz – Prezentarea meșteșugului – HU
12:30 – Fierăria – Prezentarea meșteșugului – HU
13:00 – Tâmplăria – Prezentarea meșteșugului – HU
13:30 – Maestrul sticlar – Prezentarea meșteșugului – HU
14:00 – Atelier de pielărie – Prezentarea meșteșugului – HU
14:30 – Atelier de olărie – Prezentarea meșteșugului – HU
15:00 – Atelier de țesătorie – Prezentarea meșteșugului – HU
15:30 – Atelier de olărie – Prezentarea meșteșugului – RO
16:00 – Atelier de tâmplarie – Prezentarea meșteșugului – RO
16:30 – Fierăria – Prezentarea meșteșugului – RO
17:00 – Fierăria din Toledo – Prezentarea meșteșugului – RO
17:30 – Atelier pâslărie – Prezentarea meșteșugului – HU
18:00 – Atelier de bătut monede – Prezentarea meșteșugului – RO
18:30 – Atelier de făcut Arcuri – Prezentarea meșteșugului – SK
19:00 – Scrib medieval – Prezentarea meșteșugului – SK

DUMINICĂ, 7 IULIE
Cetatea Oradea

Main stage
20:00 – 21:00 – Concert Dafina – acustic alaturi de Toma Emanuel Ioan
21:00 – 22:00 – Concert Radu Almășan (solo)

Șanțul Cetății – Arena de luptă
09:00 – 12:00 – Campionat Internațional de TAP-fight
12:00 – 13:00 – Concert Holloenek
13:00 – 14:00 – Jocuri vânătorești – Hector
14:00 – 14:30 – Concert Viatores Festivi + montaj lists
14:30 – 14:45 – Mini concert – Baghatur
14:45 – 15:00 – Spectacol cu toboșari
15:00 – 16:00 – Finala Golden Gryphon Tournament
16:30 – 17:00 – Prezentare cavaleri și mini concert Holloenek
17:00 – 18:00 – Finala Campionat de Turnir Călare
18:10 – 18:40 – Bătălia Epocilor
18:45 – Înmânarea premiilor
19:30 – Închiderea taberelor medievale

Șanțul Cetății – Zona copiilor
10:00 – Descântec de purificare – Zânele Silvanei
10:00 – Plimbare pe picioroange
10:30 – Întrecere de tras sfoara – Anacronism & Concert Peregrinii
11:00 – Jonglerii cu Clovnul Fabio
11:30 – Descântec de deochi – Zânele Silvanei
12:00 – Teatru de păpuși
12:30 – Concurs de tras cu arbaleta
13:00 – Artiști levitatori, pictură pe scuturi, concert Veridi Venti
14:00 – Magii pentru copii cu Magicianul Capistro
14:30 – Atelier de dans – Zânele Silvanei
15:00 – Turnament cavaleresc pentru copii, concert Viatores Festivi, prezentare Cavalerii Cetăților Bârsei
16:00 – Demonstrație cu păsări de pradă – Societas Falconis
16:30 – Jonglerii cu Clovnul Igor
17:00 – Dansuri medievale – Ordinul Cavalerilor de Mediaș
17:30 – Prezentare arme și armuri medievale
18:00 – Povestea Linei – Zânele Silvanei
18:30 – Prezentare cavalerii Teutoni – Teutonii Transilvaniei

Taverna Medievală
12:00 – Concert Veridi Venti
12:30 – Tir cu arcul – Anacronism
13:00 – Jonglerii cu Clovnul Igor
13:30 – Jocuri de societate – șah, dame – Solomonarii
15:30 – Concert Krak
16:00 – Răfuiala în taverna – Bătaie cu sacul și Concert Holloenek
16:30 – Demonstrație tir cu arcul – Nokors
17:00 – Jonglerii cu Clovnul Fabio
17:30 – Dansuri medievale – Ordinul cavalerilor de Mediaș
18:00 – Răfuiala finală – concurs de tras sfoara 5 vs. 5, concert Viatores Festivi, clovnul Igor

Curtea Interioară a Cetății
11:00 – Concert de muzică medievală – Viatores Festivi
12:00 – Prezentare Turnir tip Balsa – Teutonii Transilvaniei & Krak
13:00 – Concert Peregrinii & Clovnul Fabio
14:00 – Demonstrații cu păsări de pradă – Societas Falconis și Clovul Igor
15:00 – Concert Peregrinii & Veridi Venti
16:00 – Jonglerii cu Clovnul Fabio
17:00 – Concert de muzică medievală – Holloenek
18:00 – Concert de muzică medievală – Baghatur
19:00 – Jonglerii cu Clovnul Krak

Șantul Cetății – Aleea meșteșugarilor
12:00 – Turnătoria de bronz – Prezentarea meșteșugului – HU
12:30 – Fierăria – Prezentarea meșteșugului – HU
13:00 – Tâmplăria – Prezentarea meșteșugului – HU
13:30 – Maestrul sticlar – Prezentarea meșteșugului – HU
14:00 – Atelier de pielarie – Prezentarea meșteșugului – HU
14:30 – Atelier de olărit – Prezentarea meșteșugului – HU
15:00 – Atelier de țesătorie – Prezentarea meșteșugului – HU
15:30 – Atelier de olărit – Prezentarea meșteșugului – RO
16:00 – Atelier de tâmplărie – Prezentarea meșteșugului – RO
16:30 – Fierăria – Prezentarea meșteșugului – RO
17:00 – Fierăria din Toledo – Prezentarea meșteșugului – RO
17:30 – Atelier de pâslărie – Prezentarea meșteșugului – HU
18:00 – Atelier de bătut monede – Prezentarea meșteșugului – RO
18:30 – Atelier de făcut arcuri – Prezentarea meșteșugului – SK
19:00 – Scrib medieval – Prezentarea meșteșugului – SK
____________________________
Festivalul Medieval Oradea este organizat de Visit Oradea și Primăria Municipiului Oradea în parteneriat cu Asociația
Deus Vult, Digi România, VPK – Packaging și Bers Nova.
Partenerul oficial al ediției 2024 este ING România.

EN
Unmissable news spreads across all corners of the known world! The Royal Court brings to your attention that from July 5th to 7th, Oradea Fortress will bear witness to an unparalleled spectacle! 
Valiant warriors, distinguished nobles, kings, and shining queens call upon you to join them in a celebration that will unfold before our eyes.

Pentru a fi în permanență la curent cu ultimele noutăți și informații din orașul tău, urmărește-ne pe Facebook  , Instagram , YouTube , TikTok , Twitter .